Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
صفحه اصلي  گالري تصاوير  ورود اعضاء    
   امروز 
  کل    


ماهواره و حریم خانواده


امروزه رسانه‌های جمعی، مهمترین ابزار جنگ روانی و استعمار فرانو و ناتوی فرهنگی بهشمار میآیند. علاوهبررادیووتلویزیونماهوارهها، اینترنت و خصوصا شبکههای اجتماعی اینترنتی با رویکردی بسیار زیرکانه و هوشمندانه طرح سیطره بر افکار جهان را در پیش گرفتهاند. به عبارت دیگر آن ها نوک پیکان خود را در جنگ نرم به جای هدف قرار دادن مستقیم فرهنگ ایرانی و اسلامی یا آموزه ها و تعالیمی که مردم ایران با آن بزرگ شده و خو گرفتهاند به سمت دیگری نشانه گرفته و آن سبک زندگی است؛ آنها سعی دارند سبک دیگری از زندگی را که عمدتا سبک زندگی غربی و به طور مشخص سبک زندگی آمریکایی است در قالب فیلمها، سریالها، برنامهها و موضوعات مختلف ترویج کرده و به سمت ایران گسیل کردند.

در کتاب ارزشمند سلطه پنهانی، اسناد صهیونیستی و یهودی بودن شبکه‌های Fox، A.B.C  و N.B.C در آمریکا و تلویزیون فرانسه و ایتالیا و نفوذ آنان در B.B.C به تفصیل آمده است. از طرفی شبکه‌های صهیونیسم مسیحی چونT.B.N ، C.B.N ، God TV ،Faith TV  و 3A.B.N . به طور مستمر در حمایت از آرمانهای آخرالزمانی یهودیان صهیونیست فعالند و با زبان مسیحیان، آن‌ها را زیر سلطه بیش‌تر یهودیان می‌برند؛ تا آن‌جا که به نوشته جورجی کنعان، صهیونیست‌های مسیحی در امریکا بیش از 1500 شبکه رادیویی دارند. در انگلیس نیز، رادیوی B.B.C زیر سیطره صهیونیست‌هاست.
در این میان ماهواره، به دليل ويژگي‌هاي منحصر به فرد خود، قادر است پيام‌هاي تصويري را به دورترين نقاط منتقل كند و تعداد بي‌شماري از افراد را در سراسر دنيا مورد خطاب قرار دهد. باید گفت هر وسیله ارتباطی مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارد وماهوارهنیزازاینقانون مستثنی نمیباشد؛ اما سیطره امپراتوری رسانهای غرب که استحمار مخاطبان را در پی دارد باعث شدهاست که آسیبهای این رسانه به مراتب بسیار بیشتر از مزایای آن باشد.
آسیب شناسی استفاده از ماهواره
•    اتلاف وقت و تنبلی: گذراندن وقت بيش‌تر براي تماشاي ماهواره، فرد را تنبل و از نظر رواني، منفعل بار ميآورد، فعاليت ذهني را كند و روح انسان را مسخ ميكند.
•    
پرخاشگری: ماهواره، مبلغ پرخاش‌گري و ستيزه‌جويي است و گاه انسان را به ترس از خشونت واقعي مبتلا ميسازد؛ بدين معنا كه فرد از جنگ و مبارزه واقعي مي‌هراسد.
•    
اعتیاد به ابتذال: تماشاي تصويرها و فيلمهاي مبتذل، كمكم انسان را معتاد ميكند؛ به گونهاي كه اگر فرد روزي به سراغ ماهواره و عكس‌هاي مبتذل آن نرود، در زندگي خود احساس كمبود میكند و حالت كسالت به او دست ميدهد.
•    
بی بند و باری جنسی: ماهواره، موجب از بين رفتن حجاب‌هاي اخلاقي و ديني از بسياري مسائل، بويژه در زمينههاي جنسي و خشونت ميشود.
•    
بلوغ زودرس، از ديگر پي‌آمدهاي ديدن چنين تصويرهايي به شمار مي‌رود. به طور طبيعي که، اگر نوجوان يا جواني كه چنين صحنه‌هايي را مي‌بيند، شرايط ازدواج و تشكيل زندگي زناشويي را نداشتهباشد، خواهدكوشيد عطش كاذب خود را از راههاي ديگر فرونشاند. اين‌جاست كه مشكلات اخلاقي ديگري مانند روابط نادرست پديد مي‌آيد.
•    حمله به دین به بهانه مبارزه با بدعت و خرافات: یکی از روشهای دیرین دشمن برای گسترش سلطه خویش، استفاده از باورهای انحرافی در برابر عقاید و ارزشهای اسلام اصیل است. آنان میکوشند مذهب را که عامل بیداری، پویایی، ستمستیزی، عدالتگستری و فراهمآورنده سعادت دنیا و آخرت است، به عامل تخدیر، انزواطلبی، واپسگرایی، رهبانیت و امری شخصی تبدیل کنند و با این شگرد، بیشترین سعیشان در پایهریزی عقاید نسل جوان بر طبق خواستهها و اهداف خودشان است. به تعبیر امام خمینی رحمه الله: «میخواهند اسلام ناب محمدی (ص) را به اسلام امریکایی مبدل سازند.» تأکید بر اختلافهای مذهبی، تکیهکردن افراطی بر تفاوتهای شیعه و سنی، ترویج خرافهگرایی، ترویج مذهبهای دروغین، تحریف مفاهیم والایی همچون: انتظار، توکل، دعا، قضا و قدر و تعبد و نیز ارائه نظریههای ویرانگر گوناگون علیه مذهب، همه برای رسیدن به این هدف شوم سازمان دهی و اجرا میشود.
•    
سست شدن بنیان خانواده: امروزه در جوامع غربی خانواده به عنوان امنترین حریم حیات انسانی، کارکرد خود را از دست دادهاست. دیوارهای این حریم به روی همه باز شدهاست. عصری که به نام عصر ارتباطات نام گرفت تأثیر خود را بر این چهار دیواری گذاشت و آن را از اختیاری بودن محض بیرون آورد. ماهواره درصدد اختلاف افکنی بین اعضای خانواده به خصوص همسران است؛ مرزها و حریمهای خانواده را میشکند؛ مجاز شمردن خیانت زن به شوهر و زشتیزدایی از روابط قبل از ازدواج، اهانت به والدین و بی توجهی به آنها و تضعیف جایگاه پدر و مادر ، نفوذ جادو و طلسم در زندگی روزمره بازیگران، همه و همه باعث شده فیلمها و سریالهای ماهواره به طور هدفمند عفت و اخلاق اجتماعی را نشانهگیری کنند.
تمامی آسیبهای فوق، به تدریج تغییر سبک زندگی مخاطب را در پیدارد؛ بهگونهای که ابتدا مغز مخاطبان خود را تسخير و در ادامه آنچه خود دوست دارند را به آنها القا ميكنند و زبان، گفتار و بينشهاي خرده فرهنگها را تغيير میدهند و به سمت فرهنگ غرب میببرند.
در نهایت باید گفت القائات شبكههاي ماهواره به مخاطبان خود تا حدي زياد تأثير گذار است كه به هيچ عنوان نميتوان ادعا كرد بزرگسالان ازآسيبهاي آن مصون هستند و تنها بايد نوجوانان و جوانان را در اين خصوص واكسينه كرد.

 
تاریخ درج مطلب: 1/10/1396

آدرس : شیراز - قاآنی شمالی اول منوچهری - کانون فرهنگی شهدای مسجد عظیمی
شماره تماس : 2300137 - 0711